featured
Ripple ile Bitcoin

Ripple (XRP) Nedir? 2022 Ripple (XRP)

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ripple (XRP) Nedir? 2022 Ripple (XRP)

Ripple nedir sorusu kripto para yatırımcıları tarafından son zamanlarda sık sık sorulmaktadır. Ripple 2012 yılında Ripple Labs şirketi tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bir kripto paradır. Çıkış yaptığı günden bu yana markette hep en üst sıralarda yer alan Ripple, düşük işlem ücretleri ve yaygın olarak kullanılması ile ön plana çıkmaktadır.

Ripple bir ödeme protokolüdür. C++ programlama dili ile yazılan bu kripto para, özellikle uluslararası döviz piyasasında sıklıkla kullanılır. Ripple günümüzde ise 300’den fazla finansal kuruluşlara hizmet vermektedir. Ripple’ın şu anki sürümü ise 2018 yılında yayınlanarak güncellenmiştir. Bu protokolün kripto para birimi ise XRP adıyla bilinmektedir.

Ripple (XRP) Ne İşe Yarar?

Ripple ne işe yarar sorusu da en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Ripple para transferi için uluslararası çapta kullanılmaktadır. Birçok kripto paranın aksine Ripple’ı yöneten bir şirket vardır. Yani Ripple merkeziyetsiz bir yapıda değildir. Bazı iddiaların ışığında geçtiğimiz zamanlarda Ripple’a SEC tarafından dava açılmış ve günümüzde bu dava devam etmektedir.

Ripple düşük komisyonlu varlık değişimi için kullanılır. Komisyonların çok düşük olması, Ripple’ın kullanılma sıklığını da ciddi oranda artırmaktır. Ayrıca uluslararası işlemleri de kolaylaştırdığı için bankalara göre daha fazla tercih edildiği de bilinmektedir.

Ripple (XRP) Avantajları Nelerdir?

Ripple yani bilinen adıyla XRP, kripto para tutkunlarına birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar aşağıda sıralanmıştır.

Ripple (XRP) Nedir?
Ripple (XRP)

🎩 Ripple ile yapılan transfer işlemleri uluslararası çapta saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir.
🎩 Ripple ile yapılan işlemlerden sembolik denebilecek kadar düşük bir ücret alınmaktadır.
🎩 Diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığında devletler tarafından yapılabilecek olan düzenlemeler için daha uyumlu bir yapıdadır.
🎩 Ripple ağı yalnızca XRP için kullanılmaz. XRP’nin yanında diğer fiat para birimleri ve emtialar için de kullanılabilir.
🎩 Büyük bankalar ve finans kurumları tarafından tercih edilir. Böylece güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.

Ripple yatırımcılarına ve bu ağı kullanan misafirlerine tüm bu avantajları sunmaktadır. Ripple’ın tek dezavantajı ise merkeziyetli bir yapıya sahip olmasıdır.

🔸 🔸İlginizi çekebilir : 🔸 🔸 Tron (TRX) Nedir? 2022 Tron (TRX) geleceği

Ripple (XRP) Marketteki Pozisyonu Nedir?

Ripple fiyat olarak bu yazının yazıldığı sırada 0,65 dolardır. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 3,84 dolardır. Bu seviyelerden sonra SEC davası yaşandığı için fiyatta büyük düşüşler olmuştur. XRP’nin piyasa sıralaması ise 6’dır. İlk 10’da yer alan bir kripto para olduğu için birçok kişi bu birime güvenerek yatırım yapmaktadır.

Ripple 38 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir. Ayrıca arz olarak düşünecek olursak 57,83 milyarlık dolaşan arzı bulunmaktadır. Arzının yüksek olması yatırımcıyı korkutmamalıdır. Çünkü kripto paralar için en önemli durum piyasa değeri ve duyulan güvendir. Tüm bunların yanı sıra XRP’nin hacmi de azımsanmayacak kadar yüksektir.

Ripple (XRP) Gelecekteki Durumu Nasıl Olacak?

Kripto para yatırımcıları Ripple ne kadar yükselir gibi sorular sorarak bu kripto para biriminin gelecekteki konumunu merak etmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi Ripple’ın sürmekte olan bir davası bulunmaktadır. Ancak karşı tarafın bu davada hiçbir şansının olmadığı da gerek Ripple gerekse de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ripple (XRP) fiyatının yükselip yükselmeyeceği konusunda ise uzmanlar görüş ayrılığı yaşamaktadır. Ancak çoğunluk taraf fiyatın gelecek zamanlarda yükseleceğini düşünmektedir. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi XRP’de de teknik analiz çok önemlidir. Bu nedenle yeterli teknik analiz bilgisine sahipseniz kendi yatırım kararınızı kendinizin vermesi daha doğru olacaktır. Ancak forum sitelerinde yer alan yatırımcıların fikirlerini de etkilenmeyecek ölçüde okuyabilir ve kendi fikriniz ile birleştirerek bir karar verebilirsiniz.

Ripple (XRP) Nedir?

YouTube video

Reklam Alanı

Video Kaynak: Paribu Telegram Kanalı

0
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ripple (XRP) Nedir? 2022 Ripple (XRP)
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    […] İlginizi Çekebilir : Ripple (XRP) Nedir? 2022 Ripple (XRP) […]

    Cevapla
Reklam
Reklam
Giriş Yap

Gazete Bitcoin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!