Bitcoin NFT nasıl satılır?

featured
Bitcoin NFT
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin NFT nasıl satılır?

Bitcoin NFT satın almaya benzer şekilde, Bitcoin Taproot uyumlu bir cüzdan seçmeniz ve indirmeniz gerekir. Bu sayede nft’leri satabilirsiniz.

 • Bir hesap oluşturun, kaynak ifadenizi güvence altına alın ve yazınızı yükleyin. Ücret, dosya boyutuna ve işlemin ne kadar hızlı tamamlanmasını istediğinize bağlı olacaktır.
 • Dosyanız blok zincirine yazıldıktan sonra, onu Ordinals.com yazıtları sayfasında görüntüleyebilirsiniz.
 • Ordinalleri harcamadığınızdan emin olmak için dondurabilirsiniz.
 • Yazınızı satmak için eşler arası bir OTC pazarını, genellikle Bitcoin Ordinals Discord sunucusunu kullanmanız gerekecek.

Bu işlemlere özellikle dikkat edilmesi önerilir. Düzenlenmemiş bir eşler arası OTC pazarında yer alan platformlar, en son Bitcoin NFT çılgınlığını yakalamaya çalışan dolandırıcılarla dolu.

Bitcoin NFT’leri nasıl satın alınır?

Bitcoin Ordinals satın almak için Ordinals cüzdanı, Xverse ve Hiro cüzdanları gibi Taproot uyumlu cüzdanlar kullanılmalıdır. Ordinals cüzdanının kullanımı çok basittir ve diğerleri de benzerdir:

 • Bir hesap oluşturun, tohum ifadenizi güvenceye alın ve cüzdana para yatırın.
 • Satın almak istediğiniz Ordinalleri seçin ve “Şimdi Satın Al”a tıklayın.
 • İşlem gerçekleştirildikten sonra Sıralamalar cüzdanınıza eklenecektir.
Bitcoin NFt
Bitcoin NFT

Sıra sayıları vs. geleneksel NFT’ler

Her ikisi de aynı dijital sanat şemsiyesi altında gruplanma eğiliminde olsa da, birkaç fark Ethereum tabanlı geleneksel NFT’leri Bitcoin Sıralamalarından uzaklaştırır. Bitcoin Ordinals’ın yaratıcısı Casey Rodarmor, Bitcoin NFT‘lerini zincir üzerinde oldukları ve Bitcoin’in sahip olduğu tüm iyi özelliklere sahip oldukları için gerçek dijital eserler olarak tanımlıyor. İşte ana farklar:

 • Bitcoin yazıtları her zaman değişmezken, Ethereum tabanlı NFT’ler sözleşme sahibi tarafından teknik olarak değiştirilebilir veya silinebilir. Geleneksel NFT’lerin değişmez hale gelmesi için denetlenmesi gerekir, bu da Ethereum Solidity Sanal Makinesi (EVM) ve Solidity hakkında derin bilgi gerektirir .
 • Bitcoin yazıtları her zaman zincir üzerinde içeriğe sahiptir ve bu da kaybolmayı imkansız hale getirir. Kalıcıdır ve daha az bulunur çünkü yazıt oluşturucular içeriğin boyutuyla orantılı olarak ücret ödemek zorundadır. Buna karşılık, Ethereum NFT içeriği zincir dışı olabilir ve IPFS gibi platformlarda saklanabilir ve kaybolabilir.
 • Blok zinciri en güvenli olduğu için Bitcoin yazıtları daha güvenlidir. Yazıtlar, kullanıcı adına transfer etmek için borsa veya pazar yeri gibi üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan PSBT ile satılabilir. Öte yandan, Ethereum NFT’leri, aracı platformlara bir kullanıcının NFT’si üzerinde sınırsız izin verme eğilimindedir ve karmaşık akıllı sözleşmelerin kullanımı, dijital sanat ticareti yapmak isteyen, teknoloji uzmanı olmayan normal kişiler için etkileşim kurmak için zor olabilir.

Tamamen yeni belirteçler olarak basılan NFT’lerin aksine Ordinals, doğrudan Bitcoin blok zincirindeki sats’a yazılan ham dosya verilerine sahiptir.

Bitcoin NFT tartışması

Yeni Ordinals protokolü önemli bir soruyu gündeme getirdi ve NFT topluluğu arasında hararetli bir tartışmayı ateşledi. Bitcoin sadece para mı olmalı yoksa işlevselliğini diğer kullanım durumlarına da yaymalı mı? Ordinals protokolü Bitcoin ağına bir saldırı mı?

Bitcoin blok zinciri, sınırlı blok boyutu ve ağ mimarisi nedeniyle geleneksel olarak yalnızca ödeme işlemleri için kullanılmıştır. Bu tür altyapı, ağın programlanabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmak için ek katmanlar olarak blok zincirinin üzerine inşa edilen çözümleri destekler.

En son Ordinals çılgınlığı, BTC topluluğu arasında birçok kişinin kaşlarını kaldırdı. Bazıları, Bitcoin’in bir değişim aracı olarak birincil kullanım durumundan ve Ordinals’ın blok alanını iyi kullanıp kullanmadığından endişe ediyor. Ordinaller görüntüler, ses klipleri ve hatta kaçınılmaz olarak finansal verilerden çıkarılmış alan gerektiren oyunlar olabilir ve bu da zincir üzerindeki onay sürelerini önemli ölçüde yavaşlatır.

Bitcoin’in değiştirilebilirliği

Paranın ana özelliklerinden biri olan Bitcoin’in değiştirilebilirliği de Ordinals tarafından sorgulanmaktadır. Bunun nedeni, yazıtların bir satoshi’ye basılmasıdır, bu da onu nadir bir birim yapar, tıpkı nümizmatik madeni paraların koleksiyonlar için kullanılan nadir fiziksel nesneler olması gibi.

Ordinal satoshi’ler izlenebilen, aktarılabilen ve metin veya resim gibi anlamlı bilgilerle doldurulabilen bireysel kimlikler haline gelir ve sat’ı benzersiz kılar ve fiili bir NFT’ye dönüştürür. Öte yandan, geleneksel duruş, tüm satoshileri eşit olarak görür veya önemli bir para özelliğini kaybetmeye başlar.

Tam düğüm maliyetleri

Projenin başlatılmasından birkaç hafta sonra, rekor boyutta 4 MB’lık bir blok oluşturuldu ve bu, toplulukta blok zincirinin ve tüm düğümlerinin gelecekteki verimliliği ve maliyetleri hakkında endişelere yol açtı. Bir Bitcoin bloğunun ortalama boyutu, Ordinal NFT’lerin piyasaya sürülmesine kadar hiçbir zaman 1,5 MB’ı geçmemişti.

Yazıt karşıtları, büyük işlemler ve bloklar nedeniyle Bitcoin blok zinciri boyutunu artırmanın, tam bir düğüm çalıştıran cihazlar için gereksinimleri ve maliyetleri artıracağından korkuyor. Karşı argüman, Bitcoin blok zincirinin daha güvenli olması için bloklarının dolu olması gerektiğidir, bu da kullanıcıların daha yüksek bir ücret ödemesini haklı çıkarır.

Ordinals piyasası daha sağlam bir şekil aldıkça ve yeni fırsatlar ortaya çıktıkça, tartışma gelecekte ortaya çıkacaktır. Nihayetinde, Bitcoin’in gerçek ruhu ve değeri, piyasayı insanların istediği yönde yönlendirme esnekliğinde yatar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin NFT nasıl satılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 7 gün önce

  […] 14:58 Bitcoin NFT nasıl satılır? […]

  Cevapla

Giriş Yap

Gazete Bitcoin l Bitcoin Haberleri l Bitcoin analizleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin